Fotowoltaika dla domu - co zyskuje rodzina
Fotowoltaika dla domu – co zyskuje rodzina?
9 października, 2020
Pompa ciepła - energooszczędne ogrzewanie domu
Pompa ciepła – energooszczędne ogrzewanie domu
26 października, 2020

Instalacja fotowoltaiczna – sposób na mniejsze rachunki za prąd

Instalacja fotowoltaiczna – sposob na mniejsze rachunki za prad

Ile wynoszą Twoje rachunki za prąd? Zauważasz, że ich wysokość rośnie i obawiasz się, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej? Zmian stawek na rynku energetyki nie przewidzisz. Możesz jednak wybrać rozwiązanie, które pozwoli Ci obniżyć opłaty za energię elektryczną nawet o 90%. Jest nim instalacja PV. Dowiedz się, z czego wynikają oszczędności uzyskiwane dzięki fotowoltaice i jak je zmaksymalizować.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to technologia wytwarzania prądu z wykorzystaniem energii słonecznej. Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest prosta:

  • na dachu budynku (lub alternatywnie na gruncie) umieszcza się panele, na które pod optymalnym kątem pada energia słoneczna,
  • w wyniku zjawiska fotowoltaiczna wytwarza się na nich prąd stały,
  • trafia on do inwertera, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny – o identycznych parametrach jak te wyróżniające energię przesyłaną z sieci energetycznej.

Dodatkowo przy montażu instalacji fotowoltaicznej zakład energetyczny wymienia licznik w Twoim budynku na dwukierunkowy. Dzięki temu stajesz się prosumentem – nie tylko pobierasz prąd z sieci, ale również możesz wysyłać nadwyżki samodzielnie wyprodukowanej energii tak, by została zmagazynowana.

Kto to jest prosument?

Uwaga! Obecnie, po nowelizacji ustawy o OZE, prosumentem jest każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej do 50 kWp – bez względu na status prawny. Dlatego z korzyści, jakie przynosi produkcja energii z paneli słonecznych na własny użytek, mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy czy gospodarstwa rolne.

Prosumenci mogą również skorzystać z wielu programów dopłat i ulg, które obniżają jedyny wydatek związany z instalacją fotowoltaiczną, tj. ten związany z zakupem i montażem komponentów. Sięgając np. po dofinansowanie z programów Mój prąd, Czyste powietrze, czy po ulgę termomodernizacyjną, można znacznie ograniczyć wydatek.

Jak panele fotowoltaiczne obniżają rachunek za prąd?

Oszczędności, które pozwalają osiągnąć panele fotowoltaiczne, wynikają z tego, że zamiast korzystać z energii elektrycznej wysyłanej z zakładu energetycznego, produkujesz własny prąd. Dobrze określona moc instalacji i prawidłowe wykonanie montażu sprawia, że fotowoltaika zaspokaja w pełni zapotrzebowanie budynku na energię.

Możesz jednak zastanawiać się, jak to dokładniej działa. Skoro praca paneli fotowoltaicznych jest uzależniona od ilości energii słonecznej, to jak system PV radzi sobie w miesiącach zimowych? I rzeczywiście, w okresie od listopada do lutego ilość wytworzonej energii może być nieadekwatna do bieżącego zużycia prądu. Jednak z pomocą przychodzi net-metering, a więc zasady rozliczenia nadwyżek energii wyprodukowanych przez fotowoltaikę latem z zakładem energetycznym.

Te nadwyżki przechowuje dla Ciebie magazyn energii w sieci. Kiedy zaś zapotrzebowanie na prąd w Twoim domu wzrasta – choćby dlatego, że uruchomiłeś ogrzewanie elektryczne – brakujące zasoby pobierasz z własnej “bazy” energii oddanej do sieci. Jak wyjaśnia ekspert Erato Energy, za każdą 1 kWh wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną i wysłaną do sieci odbierasz:

  • 0,8 kWh, jeśli moc mikroinstalacji jest mniejsza niż 10 kWp – ten warunek spełnia większość instalacji przydomowych,
  • 0,7 kWh, jeżeli moc mieści się w przedziale 10-50 kWp.

Na rozliczenie energii pobranej masz czas do końca każdego okresu rozliczeniowego, przez co nietrudno jest wykorzystać całą przysługującą ilość energii.

Ile wynosi rachunek za prąd przy fotowoltaice?

Wysokość rachunków za prąd w obiektach, gdzie działa instalacja PV spada nawet o 90%. Warto przy tym podkreślić, że nadal trzeba się rozliczać z zakładem energetycznym i uiszczać opłatę przesyłową oraz kilka innych, w tym abonamentową. Jednak z uwagi na to, że ilość energii wytworzonej przez fotowoltaikę wystarcza na pokrycie realnych potrzeb budynku, nie płacisz już za energię czynną. Oszczędności jak na dłoni widać na rachunku.

Ile wynosi okres zwrotu za fotowoltaikę?

Czas pracy instalacji PV jest szacowany na ok. 25-30 lat. Jest ona bezkosztowa, a dobrze wykonany system pracuje bezawaryjnie. Sama inwestycja zwraca się zaś po ok. 5 lat. Czas, w którym początkowy wydatek zostanie “spłacony” jest uzależniony m.in. od wielkości systemu, wykorzystanych form dofinansowania oraz zapotrzebowania energetycznego budynku. Szybkość zwrotu można oszacować w wycenie systemu, którą przygotuje firma specjalizująca się w fotowoltaice.

Dodaj komentarz