Instalacja fotowoltaiczna – sposob na mniejsze rachunki za prad
Instalacja fotowoltaiczna – sposób na mniejsze rachunki za prąd
23 października, 2020

Pompa ciepła – energooszczędne ogrzewanie domu

Pompa ciepła - energooszczędne ogrzewanie domu

Pompa ciepła - energooszczędne ogrzewanie domu

Ogrzewanie domu to jeden z kluczowych systemów w każdym budynku. Wydatki na utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła wewnątrz mogą być bardzo wysokie – zwłaszcza, że ceny prądu, węgla czy gazu rosną. Dlatego coraz więcej osób poszukuje ekologicznego, a przede wszystkim ekonomicznego sposobu na pozyskanie energii cieplnej. Rozwiązaniem, które spełnia te kryteria, jest pompa ciepła. Dowiedz się, czym dokładniej jest, jak działa, a przede wszystkim, jakie przynosi oszczędności.

Pompy ciepła, czyli co?

Pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest pozyskiwanie energii cieplnej z naturalnych źródeł i przekształcanie jej w postać odpowiednią do zasilenia systemu grzewczego w budynku. Pompy korzystają z naturalnych i odnawialnych źródeł energii, w tym z gruntu i wody, jednak najpopularniejsze są pompy ciepła powietrze woda. Te urządzenia jako tzw. dolne źródło wykorzystują powietrze i efektywnie pozyskują z niego ciepło nawet przy niskiej temperaturze otoczenia.

Jak działają pompy ciepła?

Działanie pompy ciepła można podzielić na trzy etapy.

  1. Absorpcja ciepła z otoczenia przez przez instalację. W przypadku powietrznych pomp ciepła dochodzi do zasysania powietrza przez wentylator i pobrania energii cieplnej.
  2. Odparowanie czynnika chłodniczego w wymienniku ciepła. Powstała w efekcie para trafia do sprężarki, a następnie jest skraplana pod wysokim ciśnieniem.
  3. Przekazanie wytworzonej energii cieplnej do systemu ogrzewania domu, a dokładniej do wody krążącej w rurach.

Cały proces odbywa się w ekologiczny sposób, a praca wykonywana przez pompę ciepła jest niezwykle efektywna.

Warto podkreślić, że pompa cieplna jest zasilana z wykorzystaniem energii elektrycznej – to ona pozwala urządzeniu pracować. W przypadku pomp powietrze-woda wydajność takiej instalacji wynosi nawet 4 kWh energii cieplnej z 1 kWh pobranego prądu. Dlatego system jest uznawany za znacznie bardziej opłacalny niż np. standardowe ogrzewanie elektryczne, a nawet gazowe.

Jakie ogrzewanie najlepiej współpracuje z pompą cieplną i jak wygląda jej montaż?

Montaż pompy cieplnej typu powietrze-woda, jak wyjaśnia ekspert FlexiPower Group, jest nieinwazyjny. Do wykonania instalacji nie trzeba przeprowadzać głębokich i kosztownych odwiertów, jak w przypadku pomp gruntowych. Prace przebiegają sprawnie i bez “demolowania” domu – dlatego z pomocą tego urządzenia niemal każdy budynek można zamienić w dom energooszczędny.

Warto też wiedzieć, że pompą ciepła można zasilić różne systemy ogrzewania. Ta instalacja może stanowić podstawę do:

  • podgrzewania ciepłej wody użytkowej,
  • zasilania ogrzewania całego budynku – odpowiednio dobrane urządzenie w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło.

Najlepiej sprawdza się połączenie powietrzna pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe. Ten typ instalacji grzewczej wymaga uzyskania najniższej temperatury do wydajnego utrzymywania właściwej temperatury w pomieszczeniach. Pompa będzie jednak współpracowała równie dobrze z bardziej tradycyjnymi grzejnikami.

Ile można zaoszczędzić, korzystając z ogrzewania pompą ciepła?

Skala oszczędności, jakie można osiągnąć w domu, decydując się na ogrzewanie pompą ciepła, jest bardzo rozpięta. Konkretna kwota, o którą można obniżyć wydatki na utrzymanie optymalnej temperatury w domu, jest uzależniona m.in. od tego:

  • jakie zapotrzebowanie na energię cieplną ma dom, co jest uzależnione m.in. od tego, jaką budynek ma termoizolację czy jak szczelne są okna i drzwi,
  • z jakiej pompy cieplnej się skorzysta – powietrzne są jednymi z najczęściej wybieranych z uwagi na dużą wydajność przy relatywnie wygodnym montażu,
  • co będzie źródłem prądu niezbędnego do zasilania instalacji.

Coraz częściej spotyka się projekty domów, w których pompa ciepła jest łączona z fotowoltaiką. W takiej konfiguracji można niemal zupełnie wyeliminować rachunki za podstawowe media – pozyskując prąd ze słońca, a ciepło z powietrza. Trzeba pamiętać, że nie oznacza to 100% bezkosztowości, jednak faktury za elektryczność mogą spaść o ok. 90%, a koszty ogrzewania – nawet o 75-80%. Co ważne, oszczędności z każdym rokiem będą wzrastać – zwłaszcza, że cały system może się zwrócić nawet w kilka lat po dokonaniu inwestycji. To możliwe m.in. za sprawą systemu dofinansowań, np. z programu Czyste Powietrze, oraz ulg – w tym ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT.

Nowoczesne domy energooszczędne to takie, które korzystają z pomp cieplnych i fotowoltaiki. To Twój sposób na zyskanie dużej niezależności energetycznej oraz realne obniżenie rachunków. Poznaj bliżej te technologie i zainwestuj w przyszłość!

Dodaj komentarz